Everton găsește un erou obscur și o pacoste utilă care ar putea salva sezonul

Cu trei ore înainte de start, Richarlison a postat pe Twitter recordul său de goluri. În centrul graficului, care reprezenta numărul de goluri pe care le marcase pentru club și țară, se afla celebra steagă a lui Everton.

În timp ce el – sau oricine altcineva care își gestionează conturile de pe rețelele de socializare la 16.45 miercuri – și-a marcat isprăvile, a existat un reper flagrant, neterminat la îndemână: a cincizecea grevă pentru Blues.

Este departe de a fi un sezon vintage pentru tânărul de 24 de ani. Puțini oameni vor putea părăsi această campanie fără regrete. Dar în ultimele săptămâni, când Everton a avut nevoie de un erou, el a venit.

CITEȘTE MAI MULT: Absența lui Dominic Calvert-Lewin a fost explicată în timp ce Everton a lovit cu o nouă accidentare

CITEȘTE MAI MULTE: Everton vrea să se așeze cu clubul pentru a discuta planurile de transfer

Împotriva lui Newcastle United i-a mușcat și certat pe fundașii centrali ai Magpies, dându-le nesfârșite necazuri până când, obosiți și învinețiți, i-au permis lui Alex Iwobi să treacă prin inima apărării lor și să trimită încântat pe Goodison Park.

La Burnley, acum două săptămâni, a devastat apărarea locală. Un pericol de fiecare dată când a primit mingea, a luptat pentru posesie, a strălucit cu priceperea sa și și-a arătat ritmul în timp ce i-a lăsat pe fundași – și pe marele atacant Wout Weghorst – să-și urmărească umbra.

Everton a smuls o înfrângere devastatoare din fălcile victoriei la Turf Moor a subminat o performanță atât de impresionantă chiar și fără calmul lor la fața locului.

Și apoi acasă la Manchester United, brazilianul a jucat un rol crucial în câștigătorul lui Anthony Gordon.

De fapt, Richarlison s-a chinuit în seara asta. A ratat două ocazii flagrante, câte una în fiecare repriză și ambele din apropiere.

Cu toate acestea, în timp ce se lupta pentru influență, a continuat să lupte. Alături de Anthony Gordon, un altul care a avut nopți mai bune, a petrecut ultimele 15 minute arătând mingea și atrăgând fundașii în faulturi.

*Dă-ne aici evaluările jucătorilor tăi pentru Everton

Richarlison a fost cel care a urmărit un adversar pentru a câștiga un corner din care ar fi trebuit să înscrie. Gordon a fost cel care a câștigat cornerul târziu pe care Salomon Rondon l-a aruncat agonizant prin plasă.

În acele ultime minute ale unui joc care arăta ca o înfrângere, Richarlison a continuat.

După ce Seamus Coleman nu a reușit să valorifice o ocazie glorioasă când mingea a căzut nemarcată asupra lui la stâlpul îndepărtat, se părea că asta era.

Cu toate acestea, nu a fost cazul. Cumva a fost timp ca Dele Alli să ducă mingea în bara apropiată și când Rondon – o pacoste utilă după introducerea sa – a lăsat-o să treacă peste corpul lui a căzut peste acest om.

Finisajul lui a fost dezordonat. A fost zgâriat. A fost deturnat. Dar asta nu conta. Este discutabil dacă Everton a meritat ceva din toate astea.

Seara a început prost pentru gazde cu vești despre cea mai recentă accidentare a lui Dominic Calvert-Lewin într-un sezon pe care el și colegii săi au suferit prea mult.

Pe măsură ce XI-ul de start a urcat pe teren, lumina reflectoarelor a fost eclipsată de soarele de primăvară. Nu a fost, însă, o poveste de renaștere post-Paște pentru sezonul lui Everton.

Leicester City a jucat de trei ori de la victoria lui Everton asupra lui Manchester United.

Nu au dat semne de oboseală, găsindu-și imediat ritmul. Fanii de acasă sperau ca Brendan Rodgers să-și odihnească vedetele și să le salveze pentru isprăvile lor europene. În schimb, Harvey Barnes și James Maddison au condus o echipă care a călătorit în Merseyside pentru a juca fotbal. În primele 25 de minute au dansat în jurul unei echipe disperate din Everton.

Richarlison și Iwobi au condus o presă agresivă și l-au făcut inițial nervos pe Kasper Schmeichel în fața propriei porții. Așa a fost încrederea Vulpilor, dar ei i-au ținut pe bărbați înainte și, odată învinsă presa, oamenii în plus au avut spațiu de exploatat.

Abia de șase minute în stare de spirit, Gwladys Street a fost redusă la tăcere, deoarece Maddison a găsit prea mult spațiu pe stânga lui Everton și a aruncat mingea pe lângă Kelechi Iheanacho. Ar fi trebuit să înscrie, dar a ratat șutul. A căzut asupra lui Barnes, care nu s-a înșelat.

Minute mai târziu, ar fi trebuit să fie 2-0, cu Maddison trăgând direct la Jordan Pickford, după ce Leicester a trecut cu ușurință pe lângă gazde. După doar o duzină de minute, fanii din deplasare scandau „ole”.

Everton nu și-a găsit controlul, dar i s-a oferit o revenire la acțiune, pe măsură ce jocul devenea mai frenetic. Richarlison a ratat ținta de la opt metri când a lovit-o părea mult mai ușor, iar apoi, la sfârșitul primei reprize, Demarai Gray s-a îndepărtat după o rutină de antrenament pe teren. Dar era prea puțin prea târziu. Spre meritul suporterilor de pe teren propriu, jucătorii au părăsit terenul mai degrabă cu o mână de aplauze și urale în surdină decât un cor de huiduieli.

Everton a arătat mai multe lupte în a doua repriză. Conduși de o mulțime disperată să înveselească orice ar reprezenta progres, s-au îmbunătățit.

Lui Richarlison i-au trebuit 65 de minute să primească primul șut pe poartă, dar mijlocașul de la Leicester nu a reușit să repete dominația de care sa bucurat în prima repriză.

Everton a rămas vulnerabil, bazându-se pe Pickford pentru a recupera un șut deviat și, într-adevăr, nu a avut pătrunderea ei înșiși, deoarece adversarii i-au tachinat cu mingea.

A fost până în ultimele minute frenetice când Richarlison, Rondon și Coleman au avut cu toții ocazia să smulgă acel punct puțin probabil.

Zgomotul uriaș când golul lui Richarlison a trecut linia pentru a obține egalitatea a fost alimentat de ușurare. A fost un alt mare moment Goodison Park într-un sezon prea dependent de ei.

A fost o ocazie ratată pentru Everton de a elimina șase puncte din cădere și de a aduce Leeds United înapoi pe orbita lor. Dar acesta este încă un alt punct crucial. Și asta, deocamdată, este tot ce contează.