Israel U19 1-3 Anglia U19 (AET): Tinerii Lions vin din spate pentru a câștiga Campionatul European | Știri despre fotbal

Anglia U19 a câștigat de două ori Campionatul European după ce au învins Israelul cu 3-1 în Slovacia.

Young Lions au urlat după o primă repriză slabă, care ia văzut în urma loviturii strălucitoare solo a mijlocașului israelian Oscar Gloukh (40).

Dar Callum Doyle (52) a egalat pentru Anglia în repriza secundă pentru a trimite jocul în prelungiri, înaintea golurilor lui Carney Chukwuemeka (108) – al treilea său din turneu – și Aaron Ramsey (116) s-au asigurat că c este echipa lui Ian Foster. trofeul.

Cu edițiile din 2020 și 2021 anulate din cauza pandemiei de Covid-19, Anglia – care a pierdut finala în 2005 și 2009 – a câștigat acum două dintre cele patru competiții anterioare, după un succes final de degustare în 2017.

Imagine:
Aaron Ramsey (L) și Liam Delap (R) sărbătoresc după ce Carney Chukwuemeka a pus Anglia în avantaj

Evaluările jucătorilor englezi

Anglia: Cox (7), Oyegoke (7), Quansah (7), Edwards (8), Doyle (8), Chukwuemeka (7), Scott (7), Bynoe-Gittens (7), Devine (7), Vale (7). ) ), Scarlette (7).

Subtitrări: Ramsey (8), Norton-Cuffy (7), Iroegbunam (7), Chambers (7), Delap (7).

Omul meciului: Callum Doyle.

Tinerii Lei au câștigat din nou

Anglia a fost favorită în finala de pe stadionul Anton Malatinsky din Trnava, după ce a învins deja Israelul cu 1-0 în faza grupelor a turneului.

Dar adversarii lor – au jucat finala pentru prima dată – au fost cei care au condus cu merit la pauză și ar fi putut fi mai înainte dacă nu ar fi fost o apărare rezistentă.

Young Lions s-a luptat să facă față mijlocașului israelian Gloukh pentru perioade lungi de timp, iar tânărul de 18 ani a fost cel care și-a pus echipa în avantaj cu un final individual fantastic cu cinci minute înainte de pauză.

Adolescentul a primit o pasă în interiorul suprafeței de pedeapsă și, în ciuda faptului că a fost înconjurat de tricouri albe, a produs o abilitate extraordinară pentru a-și pierde marcatorul și a tras o lovitură puternică pe lângă portarul Angliei Matthew Cox pentru al treilea gol al turneului.

Noutățile echipei

Antrenorul principal al Israelului U19, Ofir Haim, a numit un XI titular neschimbat după victoria echipei sale cu 2-1 asupra Franței în semifinale.

Mijlocașul ofensiv Oscar Gloukh a preluat rolul numărul 10, cu atacantul Ahmad Ebraheim în frunte.

Seful Angliei U19, Ian Foster, a făcut trei schimbări după victoria de marți cu 2-1 în fața Italiei în ultimele patru.

Daniel Oyegoke, Alex Scott și Jamie Bynoe-Gittens i-au înlocuit pe Brooke Norton-Cuffy, Timothy Iroegbunam și Aaron Ramsey în formația de start.

Anglia, Israel
Imagine:
Oscar Gloukh (R) a impresionat pentru Israel împotriva Angliei

Israelul, a cărui singură altă apariție în competiție a fost în 2014, a dominat perioade lungi de timp, dar Anglia aproape a egalat în timpul opririi primei reprize, cu singurul șut în poartă.

Numărul 1 israelian Tomer Tzarfati a șters o centrare pentru a-i permite atacantului de la Tottenham, Dane Scarlett, să se rotească și să tragă, dar portarul s-a răscumpărat pentru a menține clar.

Cuvintele patronului Angliei Foster la pauză păreau să-i inspire pe jucătorii săi și nu a trecut mult timp până s-au trezit în finală.

Jamie Bynoe-Gittens de la Borussia Dortmund a forțat o lovitură de colț când șutul său aprig a fost deviat în bara apropiată de Tzarfati. Centrarea lui Alfie Devine a fost îndreptată spre poartă de Jarell Quansah, iar Doyle a întors mingea la stâlpul îndepărtat.

Doyle, Anglia
Imagine:
Callum Doyle a adus Anglia la egalitate în repriza secundă

Chukwuemeka ar fi putut câștiga în vremuri normale, dar șutul său de la distanță lungă a sărit în bară cu Tzarfati învins, în timp ce Israelul a avut și șansele cu impresionantul Gloukh în centrul majorității atacurilor lor.

Dar Anglia era cea care arăta mai în formă și mai puternică în timp ce jocul se îndrepta spre prelungiri, iar perseverența lor a dat roade cu o lovituri de departajare iminente.

Centrarea cu piciorul stâng a căpitanului Harvey Vale l-a găsit pe Chukwuemeka pentru a pune Anglia în avantaj, dar Israelul aproape a ripostat când voleul din șanț al lui Gloukh a cerut o degajare de la Doyle pe linie. Cu patru minute de la final și rezultatul a fost clar, Ramsey a intervenit după o muncă bună a lui Liam Delap.

„Asta spune totul” | “Am meritat-o”

Seful Angliei U19 Ian Foster A spus UEFA.com: „Credit Israelului, în prima repriză au fost de departe echipa mai bună. Singurul pozitiv din prima repriză a fost că a fost doar una.

„Am schimbat câteva lucruri la pauză și cred că în cele 45 de secunde și prelungiri am fost câștigători meritați.

“Sunt încântat pentru jucători. Au muncit foarte, foarte mult. Nu doar în această tabără, ci în martie și noiembrie pentru a ne aduce aici.”

Ian Foster
Imagine:
Seful Angliei U19, Ian Foster, sărbătorește cu trofeul Campionatului European

Cine este șeful Angliei U19, Ian Foster?

Ian Foster a făcut parte din echipa de antrenori al lui Steve Cooper Anglia U17 în 2017, când a câștigat Cupa Mondială din India.

I s-a dat apoi rolul de antrenor al Angliei U18 într-o perioadă de întrerupere a programului din cauza Covid-19, dar a supravegheat un record de șapte victorii și două remize în nouă meciuri și a fost ulterior promovat la conducerea U19.

Căpitanul Angliei U19 Harvey Val a spus: “Cu siguranță nu ne-am făcut ușor, mai ales în prima repriză. Nu am încetat niciodată să credem în asta. Unitatea din această grupă – cei 21 de jucători, tot staff-ul, joacă un rol important în acest rol. Nu ne ascundem niciodată de faptul că știm că putem câștiga meciuri indiferent de scor. Cred că asta ne-a dus în acest punct și asta ne-a câștigat acest turneu.

“Asta înseamnă totul. Cu toții am urmărit echipele Angliei în trecut și am visat să jucăm într-o echipă a Angliei, nu contează să câștigăm un trofeu pentru țara ta. Nu cred că există o onoare mai bună decât aceea în fotbal. Înseamnă lumea pentru noi toți. Să avem familie aici, oameni aici care ne-au urmărit și au făcut sacrificii toată viața, este uimitor. Sunt atât de mândru.

Carney Chukwuemeka: “Bâzâie. Nu știam ce să fac când am marcat. Adrenalina a început și tocmai am început să alerg. Am luat victoria și am ridicat trofeul. Nu poți cere mult mai mult. Tu visezi momente ca acestea și să se întâmple cu adevărat este un vis devenit realitate.”

Aaron Ramsey: “Asta înseamnă totul. Sunt cu echipa Angliei de la 16 ani, așa că toată munca grea de acolo, mergând de la cantonament până la câștig acum – nu cred că mulți jucători pot spune asta.”

După meci, căpitanul senior al Angliei Harry Kane i-a felicitat pe U19 pe Twitter.

“Băieți geniali. Bravo și bucurați-vă de sărbători”, a postat el.

Southgate va monitoriza

Dan Sansom de la Sky Sports:

Ultima dată când U19 s-au bucurat de succes la Euro în urmă cu cinci ani, echipa care a învins Portugalia în finală a inclus Mason Mount, Reece James și Aaron Ramsdale, toți au devenit internaționali de seniori sub conducerea lui Gareth Southgate.

A fost o campanie convingătoare în Slovacia pentru Young Lions în ansamblu. Ei au fost în fruntea grupei lor cu victorii în fața Austriei, Serbiei și Israelului înainte de a învinge Italia în semifinale pentru a-și menține recordul perfect pe drumul spre finală, primind doar un gol pe parcurs.

În ciuda unei deschideri dificile de 45 de minute care i-a văzut pe Young Lions să cedeze pentru prima dată în joc deschis, echipa lui Foster a impresionat de-a lungul competiției din această vară. Poate că va fi prea târziu pentru a fi convocat pentru Cupa Mondială de anul acesta din Qatar, dar cu siguranță vor fi câțiva din această echipă care își pot stabili un obiectiv realist de a fi în avion pentru turneul din 2026 din Canada, Mexic și Statele Unite. . Viitorul Angliei este luminos.

Succesul Angliei la turneele de tineret

• Câștigătorii Cupei Mondiale U20 2017 (învins Venezuela cu 1-0 în finală)
  • Câștigători ai Campionatului European U19 în 2017 (învingând Portugalia cu 2-1 în finală)
  • Câștigători ai Cupei Mondiale U17 în 2017 (învins Spania cu 5-2 în finală)
  • Câștigători ai Campionatului European U19 în 2022 (învingând Israelul cu 3-1 în finală)

Statistici cheie

• Anglia a câștigat de două ori Campionatul European U19 (2017 și 2022)
  • Atacantul Angliei Dane Scarlett a marcat un total de opt goluri în timpul competiției (șase în calificări și două în finală)
  • A ajunge în finală a fost cel mai bun rezultat al Israelului în turneu. Recordul lor anterior a fost faza grupelor din 2014
  • Oscar Gloukh și Carney Chukwuemeka au marcat ambii trei goluri în finală, cu unul mai puțin decât golgheterul turneului și atacantul francez Loum Tchaouna.